Zakończyła się XII edycja Festiwalu Bibliotek Szkolnych

18 kwietnia br. zakończyła się XII edycja Festiwalu Bibliotek Szkolnych, organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przy współpracy różnych instytucji i szkół w naszym mieście. Na uroczystej gali, zorganizowanej w Klubie Nauczyciela w Pałacu Kindermanna, spotkali się Szanowni Goście reprezentujący naszych patronów, sponsorów, współorganizatorów konkursów, dyrektorzy i nauczyciele bibliotekarze wspierający festiwalowe działania oraz laureaci konkursów.

Festiwal to święto wszystkich łódzkich bibliotek – ma on na celu promowanie czytelnictwa
i bibliotek szkolnych. O tym, że czytanie jest ważne, wiedzą: patronujący Festiwalowi Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, Wiceprezydent – Krzysztof Piątkowski, Wojewoda Łódzki
– Jolanta Chełmińska, Uniwersytet Łódzki – reprezentowany na gali przez: prorektora prof. dr. hab. Zbigniewa Górala, Panią prof. dr hab. Hannę Tadeusiewicz, prof. dr hab. Jadwigę Konieczną oraz prof. dr hab. Mariolę Antczak.

Galę zaszczycili swoją obecnością: dr Jan Kamiński – Łódzki Kurator Oświaty, przedstawiciele Wydziału Edukacji UMŁ, Michał Gocek ze Społecznej Akademii Nauk, Edward Chudzik
– dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Barbara Czajka – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Marcin Paszkowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości – prezes fundacji dr Ewa Sadowska-Kowalska oraz Katarzyna Kurczaba. Naszymi gośćmi na Gali byli również: zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMŁ – Grażyna Bolimowska, redaktor naczelna Gazety Wyborczej – Barbara Piegdoń-Adamczyk oraz redaktorzy: Marcin Markowski i Bartosz Jóźwiak,
a także przedstawicielka firmy ProgMan – Monika Świerczyńska.

O tym, że warto pomagać bibliotekom wiedzą różne instytucje i szkoły – sponsorzy nagród dla laureatów konkursów. W tym roku byli to: Narodowe Centrum Kultury, Uniwersytet Łódzki, Społeczna Akademia Nauk, firma ProgMan, wydawnictwa Akapit Press i Literatura
oraz Gimnazjum nr 3 w Łodzi.

XII Festiwal Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem „Biblioteka szkolna drogą do sukcesu”, co było doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału twórczego uczniów, inspirowania do twórczego działania oraz kształtowania wrażliwości estetycznej. Festiwalowe konkursy odbywały się na trzech poziomach edukacyjnych, przystąpiło do nich 200 szkół.

W konkursie na plakat promujący bibliotekę szkolną startowały szkoły podstawowe.
W grupie uczniów z klas I-IV szkół podstawowych I miejsce zajęła Weronika Reksulak,
II miejsce – Jakub Wolanda, III miejsce – Julia Śmiechowicz. Na poziomie klas IV-VI szkół podstawowych I miejsce zajęła Irena Banaszczyk, II miejsce – Kamila Giziewicz.

Gimnazjaliści zaprezentowali foldery informujące o działalności ich szkolnych bibliotek. Oto laureaci: I miejsce zajęły Julia Róg i Paulina Rychlik, II miejsce – Joanna Hałgas i Idalia Tybińkowska, III miejsce – Aleksandra Minda i Urszula Mroczek.

Trzeci z konkursów – „Biblioteka szkolna to dobra inwestycja” adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polegał na przygotowaniu biznes planu, który miał przekonać ewentualnych inwestorów do zmian w bibliotekach. Oto laureaci: I miejsce – Justyna Malinowska, II miejsce – Aleksandra Tylak i Adrianna Szymkowiak, III miejsce – Angelika Chrzanowska.

Rok 2013 był wyjątkowy dla bibliotek szkolnych. W grudniu zakończyła się akcja „Książkobranie. Podziel się książką”. Akcja zrodziła się z inicjatywy Prezydenta Miasta Łodzi – Krzysztofa Piątkowskiego. To był świetny pomysł! Kondycja bibliotek szkolnych nie jest najlepsza, a książki są drogie. Często szkoły nie mają pieniędzy na ich zakup. A zainteresowanie książką jest wbrew potocznym opiniom duże. Szkolnym bibliotekom należało pomóc. Na gali gościliśmy pomysłodawcę akcji i przedstawicieli Gazety Wyborczej, która przez cały rok przypominała plakatem lub notatką prasową o akcji. Była to również okazja, aby obecnym na Gali szkołom przekazać zakupione książki.

Wszystkim bibliotekarzom, uczniom, patronom i sponsorom serdecznie dziękujemy za udział
w Festiwalu Bibliotek Szkolnych i zapraszamy w przyszłym roku. Organizatorzy ze swojej strony zapewniają, że zrobią wszystko, aby niezbędność bibliotek szkolnych była oczywista,
a korzystanie z nich stało się nawykiem.