Odbyło się podsumowanie XI Festiwalu Bibliotek Szkolnych

19 kwietnia br. zakończyła się XI edycja Festiwalu Bibliotek Szkolnych, organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przy współpracy różnych instytucji i szkół w naszym mieście. Na uroczystej gali, zorganizowanej w Klubie Nauczyciela w Pałacu Kindermanna, spotkali się Szanowni Goście reprezentujący naszych patronów, sponsorów, współorganizatorów konkursów, dyrektorzy i nauczyciele bibliotekarze
– wspierający festiwalowe działania, oraz laureaci konkursów.

Festiwal to święto wszystkich łódzkich bibliotek – ma on na celu promowanie czytelnictwa
i bibliotek szkolnych. O tym, że czytanie jest ważne, wiedzą: patronujący Festiwalowi Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, Wiceprezydent – Krzysztof Piątkowski, Wojewoda Łódzki
– Jolanta Chełmińska, Uniwersytet Łódzki – reprezentowany na gali przez dr Julitę Czarnecką,
prof. dr hab. Hannę Tadeusiewicz i prof. dr hab. Jadwigę Konieczną, Łódzki Kurator Oświaty
– dr Jan Kamiński, dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi
– Irena Przybyłek, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ – Małgorzata Zwolińska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury – Edward Chudzik, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Pedagogiczna reprezentowana przez dyrektor Barbarę Czajkę, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna reprezentowana przez dyrektora Jarosława Jędrzycha.

O tym, że warto pomagać bibliotekom, wiedzą różne instytucje i szkoły. W tym roku były nimi: Fundacja Urban Forms, Narodowe Centrum Kultury, Szkoły Podstawowe nr 113, 169 i 192 w Łodzi, Gimnazjum nr 3 w Łodzi oraz sponsorzy nagród dla laureatów konkursów: wydawnictwo Akapit Press, Uniwersytet Łódzki, firma Progman, Społeczna Akademia Nauk.

XI Festiwal Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem „Biblioteka Szkolna – Laboratorium Kultury”, co było doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału twórczego uczniów, inspirowania do twórczego działania oraz kształtowania wrażliwości estetycznej. Festiwalowe konkursy odbywały się na trzech poziomach edukacyjnych. Do konkursu „Książka na scenie” zgłosiło się 36 szkół podstawowych.

I miejsce zajął teatrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 192 w Łodzi,

II miejsce – teatrzyki ze Szkoły Podstawowej nr 58 oraz 190 w Łodzi,

III miejsce – teatrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi.

W konkursie „Książka w akcji” uczestniczyli uczniowie gimnazjów, którzy przygotowali gry planszowe poświęcone Julianowi Tuwimowi i jego twórczości. Wzięli oni również udział w grze miejskiej „Śladami Tuwima”, którą prowadziło Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich TOPOGRAFIE. Oto laureaci:

I miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 13 w Łodzi,

II miejsce – zespół z Gimnazjum nr 17 w Łodzi,

III miejsce – zespół z Gimnazjum nr 34 w Łodzi.

Trzeci z konkursów – „Książka na murze” adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polegał na przygotowaniu projektu murale. Laureatami zostali:

I miejsce – Paulina Stacewicz z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi,

II miejsce – Michał Kuźmiński z XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi,

III miejsce – Julia Żeromińska z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz Małgorzata Szymczyńska z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w Festiwalu Bibliotek Szkolnych i zapraszamy
w przyszłym roku.