BIBLIOTEKARZE JAK ZWYKLE NIE ZAWIEDLI

21 października 2015 r. w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy pod hasłem "BIBLIOTEKARZE BIBLIOTEKARZOM".

Licznie zebranych powitał, życząc udanego spotkania, Dyrektor Janusz Moos oraz Anna Koludo - Kierownik Ośrodka Nowoczesnych Technologii Informacyjnych. Jako pierwsza głos zabrała Wicedyrektor Teresa Dąbrowska, która szczegółowo omówiła priorytety MEN-u na bieżący rok szkolny, który jest rokiem OTWARTEJ SZKOŁY. Wśród priorytetów znalazły się te najważniejsze dla bibliotekarzy szkolnych - "Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży".

Następnym punktem spotkania było przedstawienie pomysłów na ROK CZYTANIA przez nauczycieli bibliotekarzy. Głos zabrały panie: Katarzyna Kasprzyk (SP nr 130), Aleksandra Wielkopolan (SP nr 12), Ewa Świętosławska (ZSO nr 1), Anna Depta (ZSP nr 15), Aleksandra Syrek (Gimnazjum nr 3), Bogusława Staszewska (SP nr 120), Barbara Langner (Gimnazja nr 30 i 5), Beata Klimczak (SP nr 160) oraz Grażyna Bartczak (XXV LO).

Na temat swojego bibliotekarskiego doświadczenia związanego z ewidencją podręczników wypowiedzieli się bibliotekarze ze SP nr: 206, 12, 175 i 120, Gimnazjów nr: 30, 5, 3 oraz 10. Wicedyrektor Teresa Dąbrowska przypomniała natomiast o przepisach prawnych dotyczących ewidencjonowania podręczników i materiałów edukacyjnych.

Bogusława Staszewska - lider bibliotekarzy szkolnych i członek Rady Programowej Festiwalu, zaprezentowała propozycje dotyczące tematyki XV Festiwalu Bibliotek Szkolnych, opracowane przez Bogusławę Walentę - konsultanta ds. bibliotek szkolnych w ŁCDNiKP.

Tegoroczne hasło Festiwalu brzmi: "POKOCHAJ CZYTANIE". Jak co roku, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne mają różne zadania i tematy konkursowe.
W roku szkolnym 2015/2016 dla szkół podstawowych są to:
- klasy I-III - "SAM PRZECZYTAŁEM" (dzienniczek lektur),
- klasy IV-VI - "JESTEM WYDAWCĄ".
Gimnazja zmierzą się z tematem "TO MUSISZ MIEĆ W SWOJEJ BIBLIOTECZCE".
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych napiszą esej "NAJWAŻNIEJSZA KSIĄŻKA W MOIM ŻYCIU".

Regulaminy festiwalowych konkursów zostaną opracowane przez Radę Programową Festiwalu i wkrótce przesłane do szkół.

Więcej zdjęć z konferencji znajduje się na naszej stronie na Facebook'u: https://www.facebook.com/ONTI.LCDNiKP